O magii, artystach i życiu w Krakowie

Kraków z lotu ptaka

Kraków – dawna stolica Polski, miasto królów i artystów zachwyca niezmiennie od wieków przybywających tu licznie turystów z różnych zakątków świata. Dzisiejsza stolica Małopolski jest jednym z najliczniej odwiedzanych polskich miast przez przedstawicieli innych narodowości. Wychodząc na ulice Starego Miasta, można poczuć istną mieszankę języków z całego świata. Mieszkańcy Grodu Kraka również podkreślają wyjątkowy charakter i duszę miasta. Rodowici Krakowianie przywiązują niesamowitą wagę do kultury i tradycji swojego miasta. Studenci, zwłaszcza ci przyjezdni twierdzą, że Kraków to zdecydowanie najlepsze miasto na świecie do studiowania. Magia i niepowtarzalna atmosfera, której nie da się opisać żadnymi słowami, unosi się wokół Rynku Głównego.

Kraków – miasto artystów

Kraków to prawdziwe miasto artystów. Nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady. Widać to w każdym zakątku Starego Miasta. Wystarczy odwiedzić kawiarnie, by delektować się nie tylko pyszną kawą, ale również wystawą obrazów lub fotografii lokalnych twórców. Większość obiektów gastronomicznych i klubowych znajduje się w silnym zgrupowaniu na terenie Starego Miasta. Krakowski Rynek oraz Kazimierz to nie tylko gratka dla turystów spragnionych zabawy i kultury, ale także dla mieszkańców miasta.

To właśnie tutaj na każdej ulicy i w każdym zakamarku można zjeść i wypić coś dobrego. Dodatkowo, co nie jest dla wszystkich tak oczywiste, w tych punktach znajdują się nie tylko puby, restauracje czy kawiarnie. Pełnią one często podwójną funkcję. Oprócz pełnego brzucha można wyjść też z głową pełną kulturalnych doznań. Galerie sztuki pełne obrazów czy fotografii, kina studyjne, kabarety, koncerty – wszystko to dostępne dla każdego przy okazji filiżanki kawy.

Miasto z duszą

Wszechobecni studenci to element nieodłączny krakowskiego krajobrazu niczym gołębie na Rynku Głównym. Najbardziej rzucają się jednak w oczy żacy z uczelni artystycznych. Wyjątkowy ubiór, fryzury, makijaże, niebanalny styl i charyzma – widać to na pierwszy rzut oka. Poza tym wtłaczają się do tramwaju, wnosząc ze sobą ciężkie płótna lub rzeźby. Od razu wiadomo – uczelnia artystyczna. Stare Miasto to taki specyficzny punkt, gdzie także można spotkać na każdym kroku artystę. Uliczne występy na różnym poziomie to standard.

O artystycznej duszy Krakowa świadczy także ilość sklepików z rękodziełami lokalnych twórców, ogromnych galerii i galeryjek, wysyp wielkich i malutki teatrów oraz niezliczona ilość wyjątkowych festiwali, które odbywają się nieprzerwanie od wielu, wielu lat tylko w stolicy małopolski.

Kraków to nie lada gratka dla pasjonatów kultury wysokiej oraz tej bardziej rozrywkowej strony. Liczne festiwale muzyki, tańca, filmu, czy teatru wypełniają przestrzeń życia mieszkańców miasta po godzinach pracy.

Atrakcje w mieście

Jeśli ktoś ma ochotę pobawić się w klubie lub zjeść coś dobrego wystarczy udać się na Rynek Główny, lub Kazimierz. Te same miejsca warto odwiedzić, aby odkryć niezliczoną ilość klubów oraz wyjątkowych smaków dawnego Krakowa, lokalnych przysmaków dalekiego wschodu, kuchni żydowskiej lub wersji modernistycznej. Oczywiście świetne miejsca to nie tylko centrum miasta. Warto zwrócić uwagę także na Stare Podgórze oraz Nową Hutę. To zdecydowanie inny klimat i stan umysłu zarazem.

Okiem turysty

Stare Miasto to ulubione miejsce spotkań nie tylko mieszkańców. Jest to również pierwszy punkt na mapie atrakcji dla turystów. Obowiązkowe punkty jak: Wawel, Sukiennice, Kościół Mariacki, Ratusz, Barbakan, Brama Floriańska, klimatyczne uliczki i kamienice przyciągają każdego dnia prawdziwe tłumy. Zaraz po tym króluje dawny żydowski Kazimierz kryjący niesamowite zabytki i historię.

Aby zgłębić wyjątkową historię miasta od zarania dziejów trzeba zejść do podziemi. Pod szklaną piramidą, która wystaje z charakterystycznej fontanny w Rynku Głównym, znajdują się liczne korytarze i pomieszczenia, które ciągną się pod całą płytą rynku głównego. To wyjątkowe odkrycie sparaliżowało nieco ruch w Rynku, jednak teraz każdy może sprawdzić, jak niegdyś żyło się w Krakowie.

Rynek pracy

W Krakowie duch dawnej świetności przenika się z życiem codziennym. Obok siebie żyją i funkcjonują artyści oraz wyrastają coraz nowsze zagraniczne korporacje. Im wcześniej studenci rozpoczną pracę w dużej firmie, tym lepiej poradzą sobie w przyszłości. Warto rozpocząć ten etap dużo wcześniej, gdyż potem może nastąpić niemiłe rozczarowanie w trakcie poszukiwań. Praca dla księgowych, czy ekonomistów oraz poliglotów to aktualny trend lokalnego rynku pracy. Liczy się zapał do pracy i doświadczenie. A gdy doświadczenia lub odpowiednich kwalifikacji brak, szeroka oferta aktywizacyjna dla mieszkańców Krakowa w postaci obszernych szkoleń i warsztatów, niekoniecznie dla bezrobotnych czeka na wyciągnięcie ręki.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *