Wady i zalety artystycznych zawodów

zalety i wady artystycznych zawodów

Kraków jest miejscem twórczości wielu wybitnych aktorów, muzyków oraz malarzy. Aby odnieść sukces w danej dziedzinie sztuki, najpierw należy zdobyć dobry warsztat, a później rozpocząć działalność na własną rękę. Osoby po studiach artystycznych znajdują zwykle zatrudnienie w Krakowie w jednej z instytucji kulturalnych lub działają na zlecenie.

Jakie korzyści odnoszą osoby, które stawiają na karierę artysty?

  • Niezależność

Nie mają problemów z wymagającym szefem czy marudnymi współpracownikami, a godziny pracy ustalają sami. Większość artystów to freelancerzy, którzy są aktywni, gdy mają wenę. W tym przypadku liczy się kreatywność, a artystów nie ograniczają ramy czasowe ani regulaminy. Artyście obcy pozostaje również wyścig szczurów. Tym sposobem na pewno można zaoszczędzić wielu stresów.

  • Praca jest pasją

Bez wątpienia robienie tego, co się uwielbia, musi dawać ogromną satysfakcję. Mówi się, że jeśli zarabia się na tym, co nas interesuje, to tak jakby się wcale nie pracowało… Praca dla artysty rzadko kiedy bywa nudna, a przy tym można poznać niesamowitych ludzi.

Osoby, które przeglądają oferty pracy w Krakowie dla absolwentów studiów artystycznych, na  pewno zauważyły, że zarabianie na chleb ten sposób ma nie tylko zalety.

Jakie są zatem największe wady artystycznych zawodów?

  • Niepewne zarobki

Większość artystów szuka zleceń, a wiadomo, że trafiają się lepsze i gorsze okresy.  „Wolni strzelcy” nie mają stałych dochodów, a tym samym mają trudności z tym, żeby dostać kredyt.

  • Brak stabilizacji życiowej

Praca artysty to nie tylko brak stałych wpływów na koncie, ale też częste wyjazdy. Podróżowanie może stanowić wielką atrakcję, zwłaszcza dla młodych ludzi. Bywa to jednak kłopotliwe w przypadku osób, które założyły rodziny, mają małe dzieci lub rodziców wymagających opieki.

  • Komercja

W obecnych czasach niestety to nie talent zawsze decyduje o sukcesie artysty, ale mnóstwo innych czynników. Oferta najpopularniejszych wokalistów jest komercyjna, a w kinach puszczają jedynie szeroko promowane filmy.

Oczywiście wad i zalet artystycznej pracy jest jeszcze więcej. Każda osoba, która rozważa podjęcie takiej drogi, musi się dobrze zastanowić, czy woli życie pełne przygód i niepewne dochody, czy stawia raczej na stabilny etat, a czas na hobby znajdzie po szesnastej.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *