Studia artystyczne

studia artystyczne

Kraków jest często wybierany przez artystów do życia i twórczości. Miasto daje wiele możliwości rozwoju osobom, które są zainteresowane podjęciem studiów artystycznych. Jakie kierunki kształcenia są najpopularniejsze w tym zakresie?

Dużym zainteresowaniem cieszą się studia aktorskie, na które bardzo ciężko się dostać. Studia na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego wymagają od kandydatów m.in. umiejętności wokalnych i tanecznych. Studia aktorskie są uznawane za ciężkie, bo talent i nauka sztuki aktorskiej to nie wszystko. Liczy się też wiedza o kulturze i znajomość literatury.

Inni wiążą swoją drogę zawodową z muzyką, a w Krakowie można studiować dyrygenturę, instrumentalistykę, muzykę estradową, kompozycję i teorię muzyki, muzykoterapię, reżyserię dźwięku, wokalistykę lub edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej. Ostatni kierunek jest idealny dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia do nauczania w szkołach.
Oferta edukacyjna Krakowa obejmuje też edukację artystyczną w zakresie sztuki plastycznej, filmoznawstwo i fotografię. Ciekawym kierunkiem jest film i sztuki audiowizualne. Tutaj studenci zdobywają wiedzę nie tylko z obszaru aktorstwa, ale też produkcji filmowej, telewizyjnej i reklamowej oraz z reżyserstwa.

W dawnej stolicy kraju prowadzone są też studia z zakresu malarstwa, historii sztuki, konserwacji zabytków, tańca, wzornictwa oraz scenografii i scenopisarstwa. Kierunek, po którym można liczyć na ciekawe oferty pracy w Krakowie, jest bez wątpienia grafika komputerowa. Studenci mają do wyboru grafikę warsztatową oraz interaktywną. Interesującym zajęciem jest także projektowanie gier. Osoby, które chcą zajmować się grafiką, muszą mieć rozwinięte zdolności plastyczne i techniczne (komputerowe), a przy tym umieć wykazać się bogatą wyobraźnią.

Studia artystyczne wybierają głównie osoby, które żyją pasją. Zatrudnienie po takich kierunkach można znaleźć w wielu miejscach, w tym m.in. w teatrach, na planach filmowych czy w galeriach sztuki. Artyści, którzy decydują się na pracę w Krakowie na własną rękę, muszą się liczyć z tym, że w tym zawodzie zdarzają się okresy, kiedy zarobki są bardzo skromne.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *