Studia artystyczne

studia artystyczne

Kraków jest często wybierany przez artystów do życia i twórczości. Miasto daje wiele możliwości rozwoju osobom, które są zainteresowane podjęciem studiów artystycznych. Jakie kierunki kształcenia są najpopularniejsze w tym zakresie?

Dużym zainteresowaniem cieszą się studia aktorskie, na które bardzo ciężko się dostać. Studia na Wydziale Aktorskim Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego wymagają od kandydatów m.in. umiejętności wokalnych i tanecznych. Studia aktorskie są uznawane za ciężkie, bo talent i nauka sztuki aktorskiej to nie wszystko. Liczy się też wiedza o kulturze i znajomość literatury.

Inni wiążą swoją drogę zawodową z muzyką, a w Krakowie można studiować dyrygenturę, instrumentalistykę, muzykę estradową, kompozycję i teorię muzyki, muzykoterapię, reżyserię dźwięku, wokalistykę lub edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej. Ostatni kierunek jest idealny dla osób, które chcą zdobyć uprawnienia do nauczania w szkołach.
Oferta edukacyjna Krakowa obejmuje też edukację artystyczną w zakresie sztuki plastycznej, filmoznawstwo i fotografię. Ciekawym kierunkiem jest film i sztuki audiowizualne. Tutaj studenci zdobywają wiedzę nie tylko z obszaru aktorstwa, ale też produkcji filmowej, telewizyjnej i reklamowej oraz z reżyserstwa.

W dawnej stolicy kraju prowadzone są też studia z zakresu malarstwa, historii sztuki, konserwacji zabytków, tańca, wzornictwa oraz scenografii i scenopisarstwa. Kierunek, po którym można liczyć na ciekawe oferty pracy w Krakowie, jest bez wątpienia grafika komputerowa. Studenci mają do wyboru grafikę warsztatową oraz interaktywną. Interesującym zajęciem jest także projektowanie gier. Osoby, które chcą zajmować się grafiką, muszą mieć rozwinięte zdolności plastyczne i techniczne (komputerowe), a przy tym umieć wykazać się bogatą wyobraźnią.

Studia artystyczne wybierają głównie osoby, które żyją pasją. Zatrudnienie po takich kierunkach można znaleźć w wielu miejscach, w tym m.in. w teatrach, na planach filmowych czy w galeriach sztuki. Artyści, którzy decydują się na pracę w Krakowie na własną rękę, muszą się liczyć z tym, że w tym zawodzie zdarzają się okresy, kiedy zarobki są bardzo skromne.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *