Praca w wydawnictwie – staż, stanowiska, zarobki

praca w wydawnictwie

Praca w wydawnictwie – stanowiska

Praca w wydawnictwie to wymarzone zajęcie dla miłośników słowa pisanego. Mylą się jednak ci, którzy myślą, że polega ona tylko na czytaniu książek. W wydawnictwach można zajmować następujące stanowiska: recenzenta, redaktora, korektora, tłumacza, ilustratora, grafika. Jak w wielu firmach, także w wydawnictwach potrzebni będą specjaliści od marketingu i promocji oraz księgowi.

Recenzent książek – praca

Recenzent ma za zadanie ocenić, czy nadesłany tekst jest wartościowy. Nie każda propozycja będzie się bowiem nadawała na materiał na książkę czy bestseller. W niektórych wydawnictwach zatrudniani są recenzenci tekstów naukowych, którzy oceniają artykuł pod względem merytorycznym. Recenzent książek pracę znajdzie nie tylko w wydawnictwach, ale również w gazetach lub portalach internetowych.

Redaktor w wydawnictwie

Redaktor w wydawnictwie przygotowuje książkę do publikacji. Do jego obowiązków należą:

  • poprawianie kompozycji tekstu,
  • nanoszenie poprawek stylistycznych,
  • wybór zdjęć,
  • przekazywanie grafikom i ilustratorom wskazówek co do oprawy graficznej.

Jeśli redaktor zakończył swoją pracę, to książka przekazywana jest korektorom. Powinni oni wyłapać wszystkie błędy, które nie zostały zauważone podczas wcześniejszych etapów. Od korektorów wymaga się doskonałej znajomości zasad języka polskiego. Muszą także zwracać uwagę na spójność i konsekwencje w zapisie. Korektor może pracować w siedzibie firmy bądź zdalnie.

Tłumacz ma za zadanie przetłumaczyć wszystkie fragmenty zapisane w innych językach. Warto zaznaczyć, że nie każdy filolog będzie nadawał się do wykonywania tłumaczeń literackich. Do tego trzeba mieć talent i tak zwane lekkie pióro.

Przygotowując tekst do publikacji, bardzo ważna jest współpraca na wszystkich szczeblach. Dlatego osoby pracujące na poszczególnych stanowiskach cały czas pozostają ze sobą w kontakcie, aby omówić każdy szczegół książki, nad którą pracują.

Staż w wydawnictwie

Dla osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z branżą wydawniczą, dobrym pomysłem będzie staż w wydawnictwie. Warto sprawdzać, czy poszczególne placówki nie prowadzą naboru np. na okres wakacji. Podczas pracy młodzi ludzie mają sposobność zapoznać się z etapami opracowywania tekstów i wydawania książek. Zdobyte doświadczenie na pewno pomoże w późniejszych latach, gdy będą poszukiwali posady.

Praca w wydawnictwie – Kraków

Krakowski rynek wydawniczy jest dość rozbudowany. Aby pozytywnie przejść rekrutację, należy się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dobrze skonstruowane CV. Wykształcenie polonistyczne bądź lingwistyczne zwiększa szansę otrzymania wymarzonego stanowiska. Atutem jest także ukończony kurs redaktorski organizowany np. przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Kandydaci powinni też posiadać wiedzę na temat nowości na rynku.

Zarobki w wydawnictwach

Zarobki w wydawnictwach są bardzo różne. Wszystko zależy od wielkości placówki, rodzaju zatrudnienia (paca na etat, umowa o dzieło lub umowa-zlecenie) oraz stanowiska. Wynagrodzenie redaktorów zaczyna się od 3200 zł brutto. Najwyższe pensje wynoszą 5370 zł brutto. Wypłaty korektorów wahają się w przedziale od 3010 zł brutto do 4010 zł brutto. Recenzenci mogą liczyć na pensje zaczynające się od 2500 zł brutto.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *