Piekarz – jak nim zostać, opis zawodu, zarobki

piekarz

Jeśli twoją pasją są wypieki, a przygotowywane przez ciebie ciepłe bułeczki, rogale, drożdżówki i inne przysmaki rozchodzą się w mgnieniu oka, być może powinieneś pomyśleć o zawodzie piekarza. Jest to profesja, na którą w Krakowie istnieje stałe zapotrzebowanie. Ponadto według prognoz również w przyszłości piekarze nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy.

Piekarz – opis zawodu

Piekarz to osoba, która zajmuje się wytwarzaniem różnego rodzaju pieczywa – chleba, bułek, rogali itd. Do tego celu wykorzystuje mąkę (np. pszenną lub żytnią), wodę, sól, drożdże i inne dodatki, w zależności od receptury, z której korzysta. W niektórych przypadkach piekarz wykorzystuje gotowe przepisy kulinarne, w innych sporządza je sam. Możliwe jest również objęcie takiej receptury prawem autorskim, jeśli nosi ona znamiona oryginalności.

Zawód piekarza – obowiązki

Praca piekarza polega więc przede wszystkim na przygotowywaniu wypieków, ale nie tylko. Musi również potrafić ocenić przydatność oraz jakość składników, które zamierza wykorzystać, a także wiedzieć, jak zapobiegać wadom pieczywa podczas procesu jego wytwarzania.

Do codziennej pracy piekarza może należeć również dbanie o zaopatrzenie piekarni. Także estetyczna ekspozycja gotowych wyrobów, krojenie oraz pakowanie pieczywa i przyjmowanie zamówień. Zazwyczaj również osobiście dba o czystość i konserwację wykorzystywanych w procesie pieczenia urządzeń oraz prowadzi dokumentację dotyczącą surowców.

Jak zostać piekarzem?

Osoby chcące podjąć pracę w zawodzie piekarza powinny mieć minimum wykształcenie zawodowe (z zaliczonym kursem czeladniczym) bądź techniczne (o kierunku technologia żywienia). Możliwe jest też przyuczenie do zawodu, które trwa od 3 do 6 miesięcy. Kandydat na to stanowisku musi również uzyskać orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne od lekarza oraz przejść szkolenie BHP.

Po 3 latach pracy w zawodzie piekarz może starać się o tytuł mistrzowski. By go zdobyć, należy zdać egzamin przed Izbą Rzemieślniczą.

Ile zarabia piekarz?

Czy znalezienie w Krakowie pracy piekarza się opłaca? W dużej mierze zależy to od jego umiejętności oraz miejsca zatrudnienia. Mediana wynagrodzenia na tym stanowisku wynosi 2910 zł brutto miesięcznie. Jedna czwarta najlepiej opłacanych piekarzy osiąga miesięczne zarobki powyżej 3570 zł brutto. 25% osób wykonujących ten zawód otrzymuje pensję mniejszą niż 2380 zł.

Piekarz – praca, Kraków

Zatrudnienie piekarza, pomocy piekarza bądź osoby do przyuczenia w tym zawodzie proponuje sporo małopolskich firm – nie tylko piekarni, ale również supermarketów sprzedających własne wypieki i fabryk wytwarzających na przykład piekarskie półprodukty. Oferty znajdziemy przede wszystkim w internecie oraz za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Krakowie.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *