Nie tylko dyplom jest ważny – sprawdź na co zwracają uwagę pracodawcy!

rekrutacja

Jak ciężko by nie było współczesnym studentom, faktem jest, że pracodawcy i tak obniżyli wymagania. Dzisiaj w niektórych wypadkach starczają szczere chęci do pracy, a jeszcze kilka lat temu nawet doświadczenie nie dawało gwarancji zatrudnienia. Żaden krakowski student nie powinien mieć trudności z dorobieniem sobie w knajpce czy w sklepie, ale ze znalezieniem naprawdę dobrej pracy już tak! Co robić, jeśli zależy nam na stabilnym etacie związanym z kierunkiem studiów? Przede wszystkim musimy wiedzieć, że studia zwykle dają tylko wiedzę teoretyczną.

Czego jeszcze należy się zatem uczyć?

1. Języki obce
Sprawdź, jakie języki obce będą przydatne w Twojej branży. Jeśli chcesz pracować np. w IT lub w jakiejś korporacji, to angielski jest tu standardem. Poza tym pracodawcy coraz częściej oczekują znajomości trochę „mniej oczywistych” języków takich jak np. czeski, słowacki czy węgierski.

2. Kompetencje cyfrowe
Dziennikarz powinien znakomicie znać edytory tekstowe i programy do obróbki graficznej zdjęć. Z kolei pracownik administracyjny bez przeszkód obsługuje arkusze kalkulacyjne. Uważasz, że na studiach poświęcano na to za mało czasu? Trudno – widocznie niektórych rzeczy trzeba się nauczyć samemu. Poza tym każda branża rządzi się innymi prawami – być może praktyki studenckie pomogą w poznaniu specjalistycznego oprogramowania używanego w Twoim sektorze?

3. Cechy personalne
Odgrywają kluczową rolę na wielu stanowiskach. Praca w Krakowie z klientem to opcja dla osób empatycznych, wygadanych i komunikatywnych. Z kolei u programisty takie cechy mają niedużą wartość – tu większe znaczenie ma cierpliwość i analityczny umysł. Z kolei pracownik agencji reklamowej musi wykazać się kreatywnością.

4. Pasja
Jeżeli zdobywasz dany zawód tylko dlatego, że ktoś powiedział Ci, że są po tym dobre zarobki, ale nie znosisz tej roboty, to raczej długo nie wytrzymasz i przegrasz w rekrutacji z kimś, dla kogo praca jest niczym hobby. Pieniądze są ważne, ale najlepiej szukać złotego środka, czyli działalności, która sprawia nam przyjemność.
Aby poznać oczekiwania na interesującym Cię stanowisku, sprawdzaj oferty pracy w Krakowie dla absolwentów już teraz i nie czekaj do momentu, aż skończysz szkołę.

Comments

 • Alicja 12 maja, 2022 at 12:48 pm Odpowiedz

  Dyplom dyplomem, ale liczy się też doświadczenie.

  • Wojciech 18 maja, 2022 at 10:49 am Odpowiedz

   Tak, doświadczenie oczywiście jest wymagane przez większość pracodawców

 • Tomasz 22 października, 2022 at 7:51 pm Odpowiedz

  Teraz to dyplom staje się najmniej ważny

  • Wojciech 26 października, 2022 at 8:40 pm Odpowiedz

   Wszystko zależy od zawodu, w niektórych zawodach jest konieczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *