Jakie zasady stosować przy tworzeniu portfolio?

tworzenie portfolio

Rekrutacja wśród przedstawicieli zawodów artystycznych wygląda inaczej niż werbowanie pracowników do banku czy hipermarketu. Osoby związane z takimi sektorami, jak m.in. grafika komputerowa, malarstwo czy copywriting lub kreacja stron internetowych, powinny na spotkania z klientami zabierać portfolio.

Czym tak właściwie jest portfolio? To nic innego jak zbiór najlepszych prac, którego stworzenie obowiązuje również studentów ASP. Z portfolio korzystają też ilustratorzy, architekci, fotografowie, projektanci mody, a nawet programiści. Zestawienie prezentujące najciekawsze prace może być przygotowane w formie cyfrowej lub fizycznej.

Portfolio w formie fizycznej mogą stanowić zdjęcia, rysunki, odręcznie wykonane projekty lub książki. Z kolei cyfrowy zbiór osiągnięć to np. strona internetowa, prezentacja multimedialna, PDF lub profil w mediach społecznościowych.

Co każdy artysta musi wiedzieć o kompletowaniu teczki prac?

Ukrycie braków w doświadczeniu
Z pewnością dobre portfolio zwiększa szanse na pracę w Krakowie w przypadku osób, które nie mają zbyt długiego stażu zawodowego. Starannie wyselekcjonowane prace najlepiej prezentują umiejętności. Jeśli do tego ktoś jest samoukiem, to tym bardziej zasługuje na uznanie.

Zasady przygotowywania portfolio

  • Jeżeli marzysz o pracy w Krakowie w jednym z artystycznych zawodów, to musisz się przyłożyć do tego zadania. W teczce prac powinny znaleźć się jedynie najlepsze, idealnie dopracowane projekty.
  • Jeśli mowa o stronie internetowej czy blogu, to zadbaj o to, by zamieszone treści były aktualne. Jeżeli ostatnie wpisy pochodzą sprzed kilku lat, to potencjalny klient lub pracodawca może pomyśleć, że już od dawna nie prowadzisz działalności. Poza tym witryna powinna być intuicyjna, przyjazna dla użytkownika.
  • Postaraj się, by portfolio było uporządkowane. Odbiorca nie powinien odnieść wrażenia, że jest to zbiór zupełnie przypadkowych prac. Zadbaj o chronologię i powiązania tematyczne.
  • Napisz kilka zdań o sobie, po prostu się przedstaw. Nie zapomnij również o pozostawieniu danych kontaktowych.
    Przy tworzeniu portfolio zawsze kieruj się tym, co jest zawarte w ogłoszeniu o pracę.
Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *