Ile zarabia archiwista? Kraków – praca w archiwum

praca w archiwum

Lubisz pracę z dokumentami, cechujesz się dokładnością i masz wysoko rozwinięte zdolności organizacyjne? Być może praca archiwisty jest właśnie dla ciebie. Sprawdź, jakie możliwości zatrudnienia w tym zawodzie stwarza Kraków.

Kraków – praca archiwisty

Do podstawowych zadań archiwisty należy gromadzenie, porządkowanie, zabezpieczanie i udostępnianie materiałów archiwalnych. To on jest odpowiedzialny za to, by żaden dokument się nie zawieruszył i każdy był „pod ręką” w chwili, kiedy jest potrzebny. W tym celu archiwista sporządza listy i obsługuje programy ułatwiające porządkowanie dokumentów.

Archiwista jest również osobą, która ocenia, czy dane dokumenty wciąż nadają się do użytku, czy nie straciły na aktualności i należy je zniszczyć. Dodatkową działalnością archiwisty może być prowadzenie badań naukowych dotyczącej konkretnych zbiorów dokumentów lub dotyczących samej metodologii gromadzenia materiałów archiwalnych.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku może też prowadzić szkolenia na przykład dla personelu instytucji państwowych, które wytwarzają dokumenty podlegające archiwizacji.

Kraków – archiwum zakładowe

Archiwista szukający pracy może ją dostać w archiwach zakładowych bądź państwowym. Ich funkcjonowanie ustala ustawa z dn. 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Zgodnie z przepisami archiwa zakładowe prowadzone są tylko w tych jednostkach, które wytwarzają materiały archiwalne, a nadzór nad zbiorami prowadzą odziały terenowe archiwów państwowych.

Praca archiwisty zakładowego polega na gromadzeniu dokumentów, które nie muszą być już przechowywane w kancelarii czy biurze danej jednostki. Tym samym odciąża je z dokumentacji, która nie jest niezbędna do prowadzenia bieżących spraw.

Kraków, praca – archiwum państwowe

Tutejsze Archiwum Narodowe funkcjonuje od 1878 r. Na terenie miasta znajduje się centrala i VIII oddziałów tej instytucji. Ponadto archiwum ma 3 oddziały zamiejscowe i 2 ekspozytury.

W Krakowie praca w archiwum państwowym, prócz gromadzenia i zabezpieczenia dokumentów, polega na prowadzeniu działalności naukowej, popularyzowaniu wiedzy dotyczącej historycznych zbiorów czy działalności wydawniczej. Aktualnie (marzec 2019) nie ma żadnych ofert pracy archiwum państwowego.

W Krakowie pracę archiwisty można wykonywać w wielu innych placówkach –  bibliotekach, muzeach, szpitalach czy instytucjach kościelnych. Z uwagi na niewielką liczbę ogłoszeń o pracę w tym charakterze, warto rozszerzyć swoje poszukiwania również na okoliczne miasta czy całe województwo małopolskie.

Praca archiwisty – wymagania

By wykonywać pracę archiwisty zakładowego czy w placówce państwowej, należy skończyć szkołę policealną lub studia historyczne, uzyskując tytuł technika archiwisty. Osoba taka, nabywając umiejętności zawodowe i rozszerzając swoją wiedzę, może awansować na stanowisko archiwisty. Kolejne szczeble kariery to: starszy archiwista oraz kustosz.

Zanim zaczniemy szukać w woj. małopolskim pracy archiwisty, warto zorientować się w zarobkach na tym stanowisku. Te bowiem nie należą do szczególnie wysokich. Mediana miesięcznego wynagrodzenia brutto na tym stanowisku wynosi 2990 zł. 25% najgorzej opłacanych pracowników zarabia mniej niż 2500 zł brutto. Jedna czwarta archiwistów może liczyć na pensję wyższą niż 3680 zł brutto.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *