Gdzie zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe?

pierwsza praca dla studenta

Statystyki dotyczące bezrobocia jasno wskazują, że liczną grupę bezrobotnych stanowią młodzi, którzy nie mają żadnego doświadczenia zawodowego. Warto pamiętać, że dyplom nawet najlepszej uczelni, nie daje nam gwarancji zatrudnienia, jeśli nie mamy praktycznych umiejętności.

Od czego warto zacząć, jeśli chcesz zdobyć doświadczenie w zawodzie? Z pewnością pierwszym krokiem muszą być praktyki zawodowe, mimo że przeważnie są one bezpłatne.

Studenci w Krakowie często wyszukują też oferty staży, i to nie tylko te organizowane przez urzędy pracy, ale także te oferowane przez korporacje. Większość dużych firm prowadzi programy stażowe. To nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia zawodowego i być może nawet stałego zatrudnienie po studiach, ale też znajomości branżowych. Jeśli od początku szukamy pracy w Krakowie związanej z wykształceniem, to po ukończeniu studiów, mamy już szeroką bazę kontaktów zawodowych.

To, co młode osoby, mogą bez zawahania się wpisywać do CV, jest również aktywność w organizacjach studenckich czy stowarzyszeniach. Jeśli nasze doświadczenia zawodowe są ubogie, to również wolontariat warto opisać w dokumentach aplikacyjnych. Zaangażowanie w tego rodzaju inicjatywy może mówić wiele na temat kandydata do pracy – w końcu np. doświadczenie w organizowaniu wyjazdów studenckich czy akacji charytatywnych, to spora zaleta.

Studenci, którzy chcieliby łatwo odnaleźć się na rynku pracy, powinni pamiętać też o tym, żeby rozwijać pewne umiejętności, nawet jeśli nikt od nich tego nie wymaga na uczelni. Mowa tu przede wszystkim o znajomości języków obcych czy kursie na prawo jazdy. Warto też przeglądać ogłoszenia rekrutacyjne dla Krakowa i sprawdzać, jakie są oczekiwania na stanowiskach pracy, które nas interesują. Branżową wiedzę można samodzielnie uzupełniać poprzez specjalistyczne szkolenia, a czasem wystarczy nawet darmowy kurs internetowy.

Każdy student wie, że nie opłaca się odwlekać wejścia na rynek pracy. Pierwsza praca, a zarazem poznanie z bliska danej branży, utwierdzi nas w przekonaniu, czy rzeczywiście chcemy się związać z określonym sektorem, czy po ukończeniu szkoły, raczej się przekwalifikujemy…

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *