CV dla studenta – jak je stworzyć?

CV dla studenta

Napisanie CV w przypadku, gdy brakuje nam doświadczenia zawodowego, bywa nie lada wyzwaniem, jednak mocny dokument może nam otworzyć wiele drzwi. Jak zatem stworzyć pierwszy życiorys zawodowy? Koniecznie trzeba pamiętać o kilku zasadach:

1. Bądź profesjonalny
Na profesjonalizm składa się poprawność językowa, odpowiednie zdjęcie, a także wiarygodność. To, że ktoś nie ma rozbudowanej sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego, nie oznacza, że nie zrobi wrażenia na rekruterze.

2. Określ precyzyjnie swój poziom języków obcych i programów komputerowych
Jeśli nie wiesz jak opisać swój poziom biegłości językowej, to koniecznie zrób testy. Pamiętaj też o podziale na język mówiony i pisany. Dzisiaj wielu kandydatów zawyża poziom znajomości języków obcych. Natomiast to, w jakim stopniu orientujemy się w poszczególnych programach komputerowych, też warto zaznaczyć w możliwie konkretny sposób np. procentowo lub w formie skali.

3. Podkreśl swoje umiejętności miękkie
Najlepiej jeśli opiszemy swoje predyspozycje w kontekście danej oferty pracy w Krakowie. Jeśli aplikujemy na stanowisko sprzedażowe, to warto wspomnieć np. o zdolnościach interpersonalnych.

4. Wpisz pracę nieformalną
Mówi się, że CV należy tworzyć pod konkretne ogłoszenia, a wtedy nie zawsze warto wpisywać wszystkie swoje doświadczenia. Jednak w przypadku młodych pracowników, każda praktyka ma znaczenie. Z tego też powodu krakowscy studenci nie powinni unikać zamieszczania w życiorysach zawodowych informacji na temat pracy, chociażby u rodziców czy u sąsiada. Również dorywcza praca „na czarno” to jakieś doświadczenie, a pracodawcy cenią osoby zaradne i pracowite.

5. Opisz swoją aktywność poza uczelnią
Koniecznie trzeba wspomnieć o udziale w konferencjach naukowych, konkursach czy plebiscytach. Uczestniczyłeś w bezpłatnych szkoleniach? Posiadasz jakieś certyfikaty? Spróbuj zawrzeć informacje o tym w CV. Obowiązkowo trzeba napisać też o osiągnięciach sportowych. Należysz do zespołu tanecznego lub jesteś wolontariuszem? Taki komunikat także nie zaszkodzi.

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *