Napisanie CV w przypadku, gdy brakuje nam doświadczenia zawodowego, bywa nie lada wyzwaniem, jednak mocny dokument może nam otworzyć wiele drzwi. Jak zatem stworzyć pierwszy życiorys zawodowy? Koniecznie trzeba pamiętać o kilku zasadach:
1. Bądź profesjonalny
Na profesjonalizm składa się poprawność językowa, odpowiednie zdjęcie, a także wiarygodność. To, że ktoś nie ma rozbudowanej sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego, nie oznacza, że nie zrobi wrażenia na rekruterze.
2. Określ precyzyjnie swój poziom języków obcych i programów komputerowych
Jeśli nie wiesz jak opisać swój poziom biegłości językowej, to koniecznie zrób testy. Pamiętaj też o podziale na język mówiony i pisany. Dzisiaj wielu kandydatów zawyża poziom znajomości języków obcych. Natomiast to, w jakim stopniu orientujemy się w poszczególnych programach komputerowych, też warto zaznaczyć w możliwie konkretny sposób np. procentowo lub w formie skali.
3. Podkreśl swoje umiejętności miękkie
Najlepiej jeśli opiszemy swoje predyspozycje w kontekście danej oferty pracy w Krakowie. Jeśli aplikujemy na stanowisko sprzedażowe, to warto wspomnieć np. o zdolnościach interpersonalnych.
4. Wpisz pracę nieformalną
Mówi się, że CV należy tworzyć pod konkretne ogłoszenia, a wtedy nie zawsze warto wpisywać wszystkie swoje doświadczenia. Jednak w przypadku młodych pracowników, każda praktyka ma znaczenie. Z tego też powodu krakowscy studenci nie powinni unikać zamieszczania w życiorysach zawodowych informacji na temat pracy, chociażby u rodziców czy u sąsiada. Również dorywcza praca „na czarno” to jakieś doświadczenie, a pracodawcy cenią osoby zaradne i pracowite.
5. Opisz swoją aktywność poza uczelnią
Koniecznie trzeba wspomnieć o udziale w konferencjach naukowych, konkursach czy plebiscytach. Uczestniczyłeś w bezpłatnych szkoleniach? Posiadasz jakieś certyfikaty? Spróbuj zawrzeć informacje o tym w CV. Obowiązkowo trzeba napisać też o osiągnięciach sportowych. Należysz do zespołu tanecznego lub jesteś wolontariuszem? Taki komunikat także nie zaszkodzi.