Podpisując umowę o pracę, trzeba zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych elementów. Najlepszym rozwiązaniem jest przeczytanie w spokoju umowy, zanim ją podpiszemy. Często podpisywanie dokumentu w biegu, na kolanie może przynieść niezbyt przyjemne skutki. Możemy pominąć istotne zapisy, które zobowiązują nas do rzeczy, na które się niekoniecznie zgadzamy.
Podstawowe dane
Warto zapoznać się z przepisami prawa zawartymi w Kodeksie Pracy, aby poznać swoje prawa i obowiązki oraz elementy podstawowe, do których zobligowany jest pracodawca. Kodeks Pracy art. 29 to zapisy, które mówią o: stronach, rodzaju umowy, dacie zawarcia, rodzaju pracy (stanowisko), miejscu wykonywania pracy, wynagrodzeniu, wymiarze czasu pracy, a także terminie rozpoczęcia pracy. Jeśli praca zostaje rozpoczęta w dniu podpisania umowy, wtedy można darować sobie zapis o dniu rozpoczęcia wykonywania pracy.
Zakres prac
Należy zwrócić uwagę na dokładność zapisów w umowie, aby nie było potem niedomówień. Rodzaj i stanowisko pracy powinno być jasno określone. Dobrze, gdy od razu pracownik otrzymuje zakres obowiązków, z którego jasno wynika, jakie są jego zobowiązania wobec pracodawcy. Jeśli te elementy zostaną określone od razu, tym gorzej będzie wprowadzić ewentualne zmiany w zapisach, gdyż pracownik może się na nie nie zgodzić.
Zapisy niezgodne z prawem
W niektórych umowach pracodawcy zawierają ograniczenia. Należą do nich m.in. zakaz podejmowania dodatkowego zatrudnienia bez zgody pracodawcy, czy też tajemnica wynagrodzenia. Zapisy takie są niezgodne z prawem pracy! Zakaz podejmowanie dodatkowej pracy wynika z zasady wolności pracy i nie można tego zakazać. Ograniczenie pewnego rodzaju może natomiast nałożyć pracodawca na pracownika, który chce podjąć zatrudnienie w konkurencyjnej firmie. Takie działanie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Jednak wtedy także należy skrupulatnie określić, co rozumiane jest przez zakaz konkurencji. Może to być wskazanie wprost konkretnych podmiotów i zakresów działalności, jakich nie wolno podjąć. Tajemnica wynagrodzenia, czyli zakaz rozmawiania o jego wysokości z innymi pracownikami pod groźbą określonych sankcji nie ma prawa bytu według orzecznictwa Sądu Najwyższego. Zgodnie z prawem godzi to w ochronę pracownika w związku z dyskryminacją płacową, bo uniemożliwia jej stwierdzenie. Ta psychologiczna zagrywka ze strony pracodawców nie może skutkować żadnymi konsekwencjami prawnymi wobec pracownika, który rozmawia na temat wysokości konkretnych wynagrodzeń.
Precyzja
Ważnym elementem jest precyzyjne określenie miejsca pracy. Choć wydaje się to oczywiste, oczywistym tak do końca nie jest. Wpisując w umowie miejsce wykonywania pracy Kraków, nie mamy określonego konkretnego adresu. Podejmując więc zatrudnienie np. w sklepie odzieżowym, czy kawiarni, które są sieciówkami i na terenie Krakowa znajdują się w kilkunastu miejscach, nigdy nie mamy pewności, że będziemy pracować w tej konkretnej placówce, w której byliśmy rekrutowani. Dodatkowo nie mamy pewności, czy pracodawca nie będzie zmieniał nam tego miejsca co jakiś czas. Warto dopytać, to nic nie kosztuje. A może zaoszczędzić nerwy i stracony czas.