5 cech pożądanych u stażysty

stażysta

Kilka, kilkanaście lat temu zakwalifikowanie się na staż było spełnieniem marzeń wielu studentów i absolwentów. Spadek bezrobocia sprawił, że zainteresowanie stażami nieco zmalało, zwłaszcza tymi darmowymi. Dzisiaj młodzież może wybierać spośród staży oferowanych nie tylko przez Powiatowe Urzędy Pracy, ale także przez lokalne firmy i ogromne korporacje. Pamiętaj, że nawet jeśli nie otrzymasz propozycji stałej pracy w Krakowie, to i tak tego typu forma zatrudnienia przyniesie Ci wiele profitów, takich jak m.in. nowe znajomości i możliwość poznania branży.

Jeżeli rozważasz podjęcie stażu w firmie, z którą rzeczywiście wiążesz przyszłość, to postaraj się wypaść możliwie najlepiej na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oto cechy, które charakteryzują idealnego stażystę:

1. Otwartość i nastawienie na rozwój
Praktyki czy staże to przede wszystkim nauka i poznawanie nowych ludzi. Taka forma rozwoju trafia nie tylko do młodzieży, ale także do osób, którym marzy się nowa praca w Krakowie w całkiem innej branży niż dotychczas.

2. Inicjatywa
Nie warto marnować swojego czasu. Jeżeli zadania wyznaczone przez przełożonego są dla Ciebie zbyt łatwe albo po prostu jesteś w stanie wykonać je w krótszym czasie niż zakładano, to możesz wyjść z inicjatywą, by robić coś więcej. Nie chodzi tu o bycie nadgorliwym, a raczej o to, by dostrzec, czym jeszcze warto się zająć na danym stanowisku, jakie zmiany okazałyby się wskazane itp.

3. Pokora
Stażyści to osoby z małym doświadczeniem zawodowym (a często również życiowym), które może zgubić nadmierna pewność siebie. Pogódź się tym, że nie wiesz wszystkiego, nawet jeśli otrzymałeś stypendium lub byleś na międzynarodowej wymianie. Brak pokory i skromności może być odebrany jako roszczeniowość.

4. Komunikatywność
Przyda się też umiejętność słuchania oraz pracy zespołowej. To kompetencje, które mają uniwersalne znaczenie na rynku pracy.

5. Szybkie przyswajanie wiedzy
W przypadku stażystów ogromną rolę odgrywa szybkie tempo uczenia się. Młody człowiek powinien sprawnie przyswajać nowe informacje, a przy tym wykazywać się samodzielnością. Jeżeli chcesz zrobić dobre wrażenie na stażu, to staraj się nie wracać do rzeczy, które były już nieraz wyjaśniane.

Jeśli chcesz zdobywać doświadczenie w zawodzie, a nie tylko zarobić na utrzymanie, to szukaj ofert płatnych staży w Krakowie. To najlepsze rozwiązanie, by sprawdzić się w danej profesji, a przy tym powoli uniezależniać się finansowo.

Comments

 • Gocha 17 września, 2020 at 8:52 am Odpowiedz

  zaangażowanie i chęć do nauki są bardzo ważne

 • Olga 16 lutego, 2022 at 4:24 pm Odpowiedz

  Po dobrze odbytym stażu jest szansa na zatrudnienie.

  • Wojciech 21 lutego, 2022 at 11:30 am Odpowiedz

   Oczywiście, dlatego warto się postarać.

 • Iga 27 kwietnia, 2022 at 1:27 pm Odpowiedz

  Stażysta może liczyć na pracę w przedsiębiorstwie w którym odbywał praktyki, pod warunkiem, że się sprawdzi.

  • Wojciech 6 maja, 2022 at 10:25 am Odpowiedz

   Tak, dobrze jest się wykazać na praktykach.

 • Ela 14 czerwca, 2022 at 11:53 am Odpowiedz

  Chęć do zdobywania wiedzy jest chyba najważniejsza

 • Renata 11 sierpnia, 2022 at 3:25 pm Odpowiedz

  Bardzo często tak się zdarza

 • Ada 7 listopada, 2022 at 6:46 pm Odpowiedz

  Nie każdy wykazuje takie chęci

  • Wojciech 9 listopada, 2022 at 7:25 pm Odpowiedz

   Oczywiście chęci trzeba mieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *