Urlop tacierzyński – co to jest?
Narodzenie dziecka to ważne wydarzenie w życiu każdego rodzica. Świeżo upieczeni ojcowie mogą skorzystać z kilku rodzajów urlopów: tacierzyńskiego, ojcowskiego, wychowawczego, rodzicielskiego oraz okolicznościowego.
Pierwsze tygodnie po narodzinach są bardzo ważne zarówno dla malucha, jak i dla mamy oraz taty. Czasami rodzice chcą podzielić opiekę nad dzieckiem między siebie. W takiej sytuacji mama może zrzec się części swojego urlopu macierzyńskiego i wrócić do pracy. Dni wolne przejmuje ojciec – jest to urlop tacierzyński. Warto zaznaczyć, że takie określenie nie stanowi oficjalnej nazwy, jaką podaje Kodeks pracy. Oznacza ono część urlopu macierzyńskiego, z którego nie korzysta już mama, tylko tata.
Urlop tacierzyński – ile trwa?
Ile trwa tacierzyński i na jakich zasadach jest przyznawany? Ojcowie mogą skorzystać z tacierzyńskiego pod warunkiem, że mama przebywała na urlopie macierzyńskim co najmniej 14 tygodni. W przypadku narodzin jednego dziecka kobieta ma prawo do 20 tygodni wolnego. Tak zwany urlop urlop tacierzyński trwa zatem maksymalnie 6 tygodni.
Aby skorzystać z reszty urlopu macierzyńskiego, ojcowie muszą donieść pracodawcy następujące dokumenty:
- oświadczenie ubezpieczonej matki, od kiedy tata będzie korzystał z pozostałej części dni wolnych i zasiłku macierzyńskiego,
- zaświadczenie z zakładu pracy mamy o dacie powrotu do pracy (jeśli zasiłek wypłaca ZUS) ,
- pisemny wniosek ubezpieczonej zawierający datę rezygnacji z pobierania zasiłku macierzyńskiego (jeżeli ubezpieczona nie jest pracownicą).
Oprócz tego trzeba także przedstawić przełożonemu skrócony akt urodzenia dziecka.
Urlop ojcowski – zasady
Urlop ojcowski to inny rodzaj urlopu, z jakiego może skorzystać młody tata. Chociaż często mylony jest z tacierzyńskim, to udziela się go na innych zasadach. Przede wszystkim nie zależy on od urlopu przysługującego matce dziecka. Trwa maksymalnie 14 dni (wliczane są w to soboty, niedziele oraz inne dni wolne). Prawo nie przewiduje zwiększenia wymiaru urlopu w przypadku narodzin bliźniaków bądź trojaczków.
Wniosek o urlop ojcowski
Według prawa, aby móc udać na jakikolwiek urlop, należy wypełnić odpowiedni formularz. Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego powinien zawierać następujące elementy:
- miejscowość i datę,
- imię i nazwisko wnioskodawcy,
- dane pracodawcy,
- nagłówek, np. wniosek o urlop ojcowski,
- imię i nazwisko dziecka oraz datę jego urodzin,
- prośbę o udzielenie urlopu,
- wymiar urlopu,
- datę początkową i końcową urlopu,
- podpis pracownika.
Urlop ojcowski – dokumenty
Udzielenie urlopu ojcowskiego jest obowiązkiem pracodawcy. Zatrudniony tata nie musi od razu korzystać z dwóch tygodni. Może je rozdzielić, przy czym żadna część nie powinna być mniejsza niż 7 dni. Podwładny jest zobowiązany złożyć podanie nie później niż tydzień przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Oprócz wniosku trzeba donieść przełożonemu:
- skrócony akt urodzenia dziecka,
- kopię prawomocnego postanowienia przysposobienia dziecka (w przypadku adopcji),
- oświadczenie ojca, czy korzystał już wcześniej z urlopu ojcowskiego,
- kopię decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego, jeśli wniosek dotyczy dziecka w wieku szkolnym.
Urlop ojcowski – ile płatny?
Pracownikowi przebywającemu na urlopie ojcowskim wypłaca się zasiłek macierzyński. Jego wysokość to 100% podstawy wymiaru. Przy wyliczaniu bierze się pod uwagę średnią wysokość wynagrodzenia otrzymywanego za 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczynają się dni wolne. Jeżeli dana osoba pracuje w firmie krócej niż rok, to do podstawę zasiłku stanowią zarobki za pełne miesiące kalendarzowe.
Kto płaci za urlop ojcowski?
To, kto płaci za urlop ojcowski, uzależnione jest od liczby osób ubezpieczonych w firmie. Mówi o tym 61. artykuł Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Pracownicy przebywający na urlopie ojcowskim otrzymują zasiłek macierzyński. Jeżeli przedsiębiorstwo zatrudnia więcej niż 20 osób, to świadczenie wypłaca pracodawca.
Comments