Kraków – miasto studenckie. Ilość uczelni państwowych oraz prywatnych to szeroki wachlarz wyboru i możliwości. Oferta edukacyjna to jedna cześć, która jest ważna dla wszystkich studentów. Drugim ważnym elementem jest rynek pracy dla żaka. A ten jest całkiem spory. Oczywiście należy wyróżnić też trzy typy studenta pracującego. Jeden pracuje dorywczo, od czasu do czasu, żeby zarobić na imprezy lub co nieco na stancję bądź akademik, inny planuje swoją przyszłość już na etapie studiów i rozgląda się za stałą posadą lub stażem na początek.
Dorywczo
Aby dorobić kilka złotych wystarczy przeglądnąć internet lub wyjść na spacer. Ilość ofert pracy przy rozdawaniu ulotek i akcjach promocyjnych tutejszych lokali wręcz wylewa się zewsząd. Poszukiwani są promotorzy eventowi, hostessy, animatorzy, ulotkarze. Czasami są to pojedyncze akcje, które pozwalają odłożyć nieco na własne przyjemności.
Studencko
Aby zapewnić sobie większą stabilizację, ale zachować swojego rodzaju niezależność czasową dostosowując grafik pracy do zajęć na uczelni, pozostaje szereg kawiarni, restauracji, pubów i sklepów. Czasami wystarczy wyjście do galerii handlowej, aby zapoznać się z wieloma ofertami pracy wywieszonymi bezpośrednio w witrynach sklepowych czy gastronomicznych. Tam najchętniej zatrudniają właśnie studentów. Dzięki temu wilk jest syty i owca cała. Można studiować dziennie i pracować.
Przyszłościowo
Ci, którzy od początku mają jasny plan na swoje, życie stawiają na stabilizację. Określony wybór kierunku studiów musi iść w parze z odpowiednią pracą. Najczęściej ten typ studenta to zaoczniak, który od poniedziałku do piątku pracuje w firmie o ugruntowanej pozycji na krakowskim rynku lub w zagranicznej korporacji. Często zdobycie stażu w takiej firmie wymaga sporego poświęcenia. Jednak gdy zawczasu student się postara, czeka go gwarantowany dobry start w dorosłe życie. Bo ten student będzie już specjalistą lub managerem, podczas gdy ten z pierwszej lub drugiej kategorii rozpocznie starania, by zaistnieć w lokalnych strukturach rynkowych. Finał może być różny, bo rynek pracy, pomimo że jest spory, do lekkich nie należy.