Sytuacja na rynku pracy w Krakowie znacząco się poprawia. Bezrobocie spada, pensje rosną w zadowalającym tempie i nowe miejsca pracy wciąż powstają. Jakie perspektywy zatrudnienia mają w tym mieście osoby bezrobotne?
Na krakowskim rynku pracy brakuje pracowników, a najbardziej na stanowiskach związanych z pracą fizyczną. Najwięcej ogłoszeń jest jednak w budownictwie. W tej branży o stałe zatrudnienie nie muszą martwić się m.in. brukarze, betoniarze, murarze, tynkarze i osoby od robót wykończeniowych. Pracodawcy przyciągają uwagę tych kandydatów godziwymi warunkami pracy i konkurencyjnym wynagrodzeniem.
Kogo praca znajdzie sama?
W Krakowie są takie zawody, których przedstawiciele mogą przebierać w ofertach. Obecnie pracownik jest na wagę złota w wielu branżach. Na przykład problemy ze znalezieniem kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami mają zwłaszcza pracodawcy poszukujący kierowców (m.in. autobusów i samochodów ciężarowych), spedytorów i logistyków. Tak samo systematycznie rośnie zapotrzebowanie na mechaników, blacharzy i lakierników samochodowych.
Deficyt pracowników widoczny jest w branży gastronomicznej. Brak kucharzy, szefów kuchni, pomocników kuchennych, kelnerów i barmanów jest coraz bardziej dotkliwy. Podobna sytuacja przedstawia się w branży medycznej. Sektor ten cierpi najbardziej z powodu niedoboru lekarzy, pielęgniarek, położnych oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych.
Popyt na stanowiska rośnie także w branży IT. Krakowskie firmy informatyczne często poszukują wykwalifikowanych programistów, projektantów i administratorów baz danych.
W których zawodach trudno znaleźć pracę?
Szczególnie w nieciekawym położeniu są absolwenci specyficznych kierunków studiów, którzy nie mają żadnego doświadczenia i sprecyzowanych umiejętności. Niestety do tego grona zalicza się również filozofów, historyków, kulturoznawców i politologów. Oprócz tego na rynku odnotowano tendencję wskazującą na nadmiar pracowników w administracji i turystyce.
Kraków w liczbach
Stolica Małopolski została uznana za największe skupisko firm pod względem zatrudnienia w sektorze usług biznesowych w Polsce. Banki lokują tutaj swoje centrale oraz tworzą kolejne oddziały, co przekłada się na zwiększanie liczby nowych stanowisk pracy.
Kraków może pochwalić się jednym z najlepszych wyników spośród polskich miast pod względem stopy bezrobocia – we wrześniu br. jedynie wyniosła 2,4 proc., a osób bez pracy pozostaje 11,6 tys. Jeśli chodzi o wysokość pensji, to pracownik w sektorze przedsiębiorstw przeciętnie zarabia 5 249, 90 zł.