Krakowskie korporacje z sektora IT zatrudniają już blisko 70 tysięcy osób, a miejsc pracy będzie coraz więcej. Prognozuje się, że w ciągu kilku miesięcy przybędzie kilka tysięcy etatów. W dawnej stolicy kraju działa obecnie ponad 250 firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Badania wskazują, że 100 miejsc pracy sektorze IT jest w stanie wygenerować między 25 a 100 wakatów w innych dziedzinach lokalnej gospodarki. Około 20% pracowników sektora IT pochodzi spoza granic Polski, a średnie płace w tej branży wynoszą około 2015 euro brutto. Kraków coraz częściej jest zamieszczany w rankingach miast, najatrakcyjniejszych pod względem inwestycji związanych z outsourcingiem i nowoczesnymi technologiami.
Programiści poszukiwani
Najwięcej miejsc pracy Krakowie w sektorze IT czeka na programistów. Pracodawcy wymagają od kandydatów znajomości języka angielskiego i obsługi MS Office. Przydaje się też umiejętność zarządzania zespołem i projektami. Spośród języków programowania, najbardziej pożądane to Java i PHP. Osoby, które szukają ofert pracy w Krakowie, najwięcej ogłoszeń znajdą w takich kategoriach jak Backend, Frontend oraz Fullstack.
Najwięcej programistów (ponad 60%) jest zatrudnionych w dużych firmach, w których pracuje ponad 100 pracowników. Zarobki doświadczonych specjalistów są obiecujące. Mediana wynosi między 11 a 17 000 złotych netto na B2B, co w oparciu o umowę o pracę, daje płace na poziomie 10 000-16 000 złotych brutto.
Branża IT stale odczuwa deficyt pracowników. Braki kadrowe powodują, że wysoko wykwalifikowani kandydaci mogą liczyć na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie. Liczy się nie tylko znajomość specjalistycznych narzędzi i języków programowania, ale też kompetencje miękkie. Programista powinien być osobą komunikatywną, dobrze współpracować z zespołem i mieć zdolności organizacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje umiejętność zarządzania czasem i otwartość na zmiany. Zatrudnienie w IT to praca w dynamicznym się środowisku. Aby utrzymać się w tym sektorze, trzeba uczyć się całe życie.