Release Manager

[online recruitment]
Location: Krakow
Reference number: VR-54743
Project Description:

Investment Banking / Equite Swaps business .A complex project with 4 scrum teams , bimonthly release cycle and long history.

Many donwstreams and upstreams. Huge amount of data and different flows. Users all over the world and 24x5 activity.

Technologies: C#, Oracle DB, Java 8

It is a full featured team, including developers, business analysts, QA team and the management, working on a global software product supporting derivatives business within the Investment Bank division. Our team is located in the UK and Poland with the support personnel and the users distributed globally.

Responsibilities

Manage the Release process by:

Managing risks and resolving challenges that impact release scope, quality, and schedules

Managing relationships working on interrelated processes.

Building and communicating crucial release plans and changes.

Coordinating processes between different teams (possibly in various locations).

Communicating necessary release details to business teams.

Managing, planning, and negotiating release activities.

Maintaining release schedules.

Transform the Release process by:

Performing as is Release Management process.

Reviewing Release Management Process KPIs and implementing Continuous Process Improvement Plan and implementing Process Review and Maintenance calendars.

Skills

Ideal candidate will have:

Proven experience in Release or Project Manager role in complex projects.

Proven experience in working in international environment.

Excellent stakeholder and crisis management skills.

Good knowledge of SCRUM methodology.

Good knowledge of SDLC and CICD.

Additional skills that will be an asset:

ITIL experience and certification.

Previous developer or SCRUM Master experience.

Our offer
Career and Professional Development
  • International projects for clients all over the world
  • Competitive salary
  • Individual development plan
  • Managerial Targeted Training programs
  • BRIDGE Mentoring Program
  • Luxoft Training Center
  • Language Classes
  • Self-learning online library
  • Global Relocation Program
  • Internal Mobility (a chance to gain experience in varied projects and technologies)
  • Professional communities for knowledge-sharing (Agile, Tech, Business)
Well-being
  • Group Life Insurance
  • Travel Insurance
  • Private Healthcare (dental care, unlimited consultations of specialist physicians)
  • Medical costs reimbursement for employees
  • Benefit Program (Cafeteria and Multisport Card)
Work-Life Balance
  • LuxGood Program (a wide range of health and well-being initiatives)
  • After-hours groups (sport, trips, board games, cultural activities)
  • Company and Team events
  • BeLux - discount offers program (banking, car leasing, other)
  • Convenient locations in modern offices
Well-being
Please send your CV with consent for processing your personal data for recruitment purposes using the below button
Informujemy, że administratorem danych jest Luxoft z siedzibą w Krakowie, ul. Bora Komorowskiego(dalej jako "administrator"). Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego. Dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji procesu rekrutacji. Podanie danych w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy jest obowiązkowe. W pozostałym zakresie podanie danych jest dobrowolne. Odmowa podania danych obowiązkowych może skutkować brakiem możliwości przeprowadzenia procesu rekrutacji. Administrator przetwarza dane obowiązkowe na podstawie ciążącego na nim obowiązku prawnego, zaś w zakresie danych dodatkowych podstawą przetwarzania jest zgoda. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu zakończenia postępowania rekrutacyjnego i przez okres możliwości dochodzenia ewentualnych roszczeń, a w przypadku wyrażenia zgody na udział w przyszłych postępowaniach rekrutacyjnych - do czasu wycofania tej zgody. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych może zostać wycofana w dowolnym momencie.

PODOBNE OGŁOSZENIA

Cukiernik

Firma: Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

Wypieki cukiernicze. Umowa zlecenie 100 godzin miesięcznie. Wymagania konieczne: Wykształcenie: zasadnicze zawodowe, brak Uprawnienia: Kwalifikacje - Produkcja wyrobów cukierniczych

Dodane: 2021-03-04

Process Improvement Intern

Firma: SSW Pragmatic Solutions

Zadania: Projektowanie i budowa aplikacji opartych na Microsoft Power Platform Projektowanie i budowa automatyzacji w Power Automate Uczestnictwo w analizach biznesowych Utrzymanie i wsparcie użytkowników w Microsoft Dynamics 365 for Sales Budowa...

Dodane: wczoraj

Specjalista ds. Wsparcia Realizacji

Firma: Sunday Polska Sp. z o.o.

Zakres obowiązków: Sporządzanie dokumentacji dotyczącej zgłoszenia mikroinstalacji Uzupełnianie dokumentacji powykonawczej Telefoniczna obsługa klienta Zarządzanie korespondencją przychodzącą i wychodzącą Współpraca z pozostałymi...