5G Software Requirement Engineer (Specification Engineer) [rekrutacja online]

We are looking for candidates willing to take leading role in designing, maintaining and development of 5G gNB  ControlPlane

Daily activities:

  • Authoring requirements of 5G software components
  • Analysis of customer CPlane requirements
  • Contribute to requirements analysis and user story creation
  • Join the team grooming meeting and support team for requirement clarification
  • Support team in requirement implementation.
  • Support team in test plan creation
  • Support in the creation of customer documentation

Our expectations:

  • Master’s or Bachelor’s degree in Engineering, Telecommunications, Computer Science or Software Technology or equivalent education
  • C++ expert
  • Minimum 3-5 years of experience in mobile network product system engineering, development, system test or network engineering
  • Good communication skills with different stakeholders
  • Fluent in written and spoken English

Nice to have:

  • 5G gNB ContolPlane understanding/overview
  • Knowledge about 5G mobile network technology, radio system architecture, functions and standards
  • Experience with requirements engineering

We work with:

  • C++11/14/17
  • Doors

PODOBNE OGŁOSZENIA

Kontroler magazynowy

Firma: Powiatowy Urząd Pracy w Wieliczce

Lokalizacja: Niepołomice

Codzienna kontrola stanów magazynowych i załadunków; Prowadzenie dokumentacji w systemie SAP; Wykonywanie analiz i sporządzanie raportów. Wymagania konieczne: Wykształcenie: średnie branżowe, brak Uprawnienia: umiejętności manualne...

Dodane: 2021-06-19

Technik Farmaceutyczny

Firma: DOZ S.A.

Zakres obowiązków: zapewnienie pacjentom profesjonalnej i rzetelnej obsługi w zakresie bezpośredniej realizacji recept oraz sprzedaży preparatów OTC, prawidłowe przyjmowanie dostawy i potwierdzanie jej zgodności z zamówieniem, monitorowanie...

Dodane: dzisiaj

Kierownik Kontraktu (k/m)

Firma: UNIBEP S.A.

Osoba zatrudniona będzie odpowiedzialna za nadzór nad całością inwestycji poprzez: Nadzór nad przygotowaniem kontraktu i realizacją prac budowlanych, Sporządzanie i kontrolę budżetu kontraktu, Wybór i sporządzanie umów z podwykonawcami...