Krakowski rynek pracy jest jednym z najatrakcyjniejszych w kraju. Jeśli stoicie przed wyborem drogi zawodowej, to dobrze zorientować się, ile wynoszą średnie zarobki w najbardziej przyszłościowych branżach. Jakby nie patrzeć, znajomość mediany wynagrodzeń jest w wielu przypadkach punktem wyjścia przy rozmowie o oczekiwaniach finansowych lub podwyżce.
Najlepiej opłacane branże
Latem 2018 roku średnie zarobki w Małopolsce wyniosły 4,7 tysiąca złotych brutto, a w samej stolicy regionu 5,2 tysiąca złotych brutto. Na najlepsze oferty pracy w Krakowie, mogą liczyć specjaliści od informacji i komunikacji (zanotowano średnie zarobki na poziomie 8,9 tys. złotych brutto). Wynagrodzenia wzrosły nie tylko w IT, ale również w branży naukowej i technicznej (7,7 tys. zł). Na pensje nie powinni narzekać też górnicy (6,2 tys. zł). Niecałe 5 tys. złotych brutto zarabiają osoby zatrudnione w krakowskich firmach budowlanych.
Pensje poniżej średniej otrzymują z kolei pracownicy spółek wodociągowych i kanalizacyjnych (4,5 tys. zł), pracownicy związani z przetwórstwem przemysłowym (4,4 tys. zł), a także etatowcy sektora nieruchomości (4,2 tys. zł). Zarobki na tym samym poziomie zanotowano w handlu.
Kto dostaje najmniej?
Wiele pozostawiają do życzenia wynagrodzenia oferowane osobom pracującym w handlu. W Krakowie pensja pracownika sprzedaży wynosi średnio 4,2 tys. zł, a w województwie małopolskim 3,9 tys. Najmniej zarabiają pracownicy administracji (3,6 tys. zł), kierowcy i magazynierzy (3,4 tys. zł) oraz pracownicy gastronomii (3,1 tys. zł).
W przypadku kelnerów czy barmanów, którzy znaleźli zatrudnienie w jednej z knajpek w centrum miasta, z pewnością statystyki nie uwzględniają napiwków. Miejsca pracy w sklepach, kawiarniach czy pubach są w dużej mierze zarezerwowane dla studentów, którzy godzą się na zatrudnienie w oparciu o „śmieciowe” umowy.