Kraków jako miasto artystów rządzi się swoimi prawami. Jednak w kwestii dress codu obowiązującego podczas rozmowy kwalifikacyjnej nawet dla tak charyzmatycznego społeczeństwa, jakim są mieszkańcy Krakowa, nie ma odstępstw od powszechnie obowiązujacych reguł.
Rozmowa kwalifikacyjna to specyficzny rodzaj rozmowy. Jeśli otrzymujemy na nią zaproszenie, oznacza to, że w jakiś sposób wpisaliśmy się w społeczność firmy i wymogi zawarte w ogłoszeniu. Zatem tak samo, jak przygotowujesz się do podjęcia rozmowy kwalifikacyjnej, przygotuj się również pod kątem ubioru.
„Jak cię widzą, tak cię piszą”. Każde stanowisko pracy jest inne. Inaczej ubierzemy się na rozmowę do banku, a inaczej do agencji kreatywnej. Na nieco więcej luzu może pozwolić sobie artysta, jednak musi to być pewnego rodzaju luz kontrolowany. Warto zadbać o swój strój wcześniej, żeby nie wpadać w panikę tuż przed samym wyjściem z domu.
Ponad wszystko strój, który zakładamy na rozmowę kwalifikacyjną, musi być czysty i schludny. Nie ma mowy o nawet najmniejszej plamce. Nie może być także dziurawy. Zostanie to odebrane, jako przejaw niechlujstwa. Modny ostatnio styl „na bezdomnego” także nie będzie dobrze odebrany, choćby mieścił się wysoko na liście najnowszych trendów modowych.
Podczas rozmowy reprezentujesz własną osobę, więc reprezentuj ją godnie. Chcesz być osobą odbieraną profesjonalnie, tak też się zaprezentuj z wizualnej strony. Chociażby merytoryka Twoich wypowiedzi była na najwyższym poziomie, to uwagę od tego odciągnąć może nieprofesjonalny, brudny lub dziurawy strój. Rekruter nie będzie w stanie skupić się na tym, co mówi kandydat i chociażby wiedza, jaką posiada, była świetna, może to nie wystarczyć.
Eleganckie stroje biznesowe nie muszą być nudne. W zestawieniu marynarka/żakiet np. ze stonowanym t-shirtem całość nadal wygląda elegancko. Oczywiście na taki mix możemy sobie pozwolić, gdy idziemy na rozmowę do firmy reklamowej, a nie do urzędu. Dobrze ułożona fryzura zarówno u pań, jak i panów to także wymóg konieczny. Kwestia zarostu u panów, czy makijażu u pań powinna ograniczyć się do minimalizmu i klasyki. Przesadne wariacje lepiej zostawić na później. To samo dotyczy ozdób i jaskrawych kolorów. I pamiętamy – żadnych dziur i plam !