Architekt – jak zostać, co robi, zarobki

architekt

Architekt – opis zawodu

Zawód architekta uważany jest za prestiżowy i dobrze płatny. Dlatego dużo maturzystów decyduje się na taki kierunek studiów. Osoby pracujące na stanowisku architektów zajmują się projektowaniem budynków oraz przestrzeni. Opracowywanie pełnych koncepcji to złożony proces wymagający szerokiej wiedzy technicznej oraz wyobraźni przestrzennej. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak zostać architektem.

Jak zostać architektem?

Podstawą do rozpoczęcia pracy jako architekt będzie ukończenie odpowiedniego kierunku studiów oraz zdobycie uprawnień budowlanych. Aby dostać się na uczelnię, trzeba uzyskać bardzo dobre wyniki z egzaminu dojrzałości. Przedmioty najczęściej wymagane na maturze to matematyka, fizyka oraz język obcy. Podczas nauki na uczelni studenci muszą zmierzyć się z takimi zajęciami jak: projektowanie architektoniczne, geometria wykreślna, historia architektury powszechnej, materiały budowlane, rysunek i malarstwo, techniki komputerowe w projektowaniu, mechanika, budownictwo, rysunek architektoniczny, urbanistyka, matematyka, fizyka budowli.

Studia kończą się obroną pracy magisterskiej. Następnie absolwenci muszą zdobyć uprawnienia. Na początku wymagane są 2-letnie praktyki: rok na budowie oraz rok przy sporządzaniu projektów. Kolejny etap polega na zdaniu specjalnego egzaminu, który ma formę testu jednokrotnego wyboru (najczęściej odbywa się 2 razy w roku). Pytania przygotowuje Komisja Kwalifikacyjna Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej na stronie internetowej IARP publikowany jest wykaz aktów prawnych. Ich znajomość będzie wymagana podczas danej sesji egzaminacyjnej. Po pomyślnie zdanym teście należy złożyć wniosek do IARP o wpisanie na listę osób posiadających uprawnienia. Trzeba także uiścić opłatę. Wzór wniosku, wysokość składki oraz numer konta znajduje się na profilu internetowym instytucji.

Co robi architekt?

Do podstawowych obowiązków architektów należą:

  • opracowywanie projektu,
  • przeprowadzenie kompletnego wywiadu z klientem,
  • nadzór nad procesem budowy,
  • sporządzanie pełnej dokumentacji technicznej projektu,
  • stosowanie zasad i norm bezpieczeństwa podczas tworzenia projektu,
  • uzyskiwanie pozwoleń na budowę,
  • sporządzanie kosztorysów,
  • dbanie o zgodność powstającej budowli z projektem.

Zadania architektów będą się różniły w zależności od specjalizacji. Inaczej wyglądają obowiązki urbanistów, a inaczej architektów wnętrz. Urbaniści są odpowiedzialni za zagospodarowanie przestrzeni, projektanci wnętrz tworzą koncepcję aranżacji pomieszczeń nie tylko pod względem np. kolorystycznym, ale przede wszystkim pod względem rozplanowania.

Czy architekt to dobry zawód?

Wybierając zawód, zawsze pojawia się pytanie, czy dana profesja przyniesie pieniądze oraz satysfakcję. W pracy architekta bardzo ważne są umiejętności, np. zdolności plastyczne, przestrzenna wyobraźnia, umiejętność logicznego myślenia oraz wykonywania obliczeń. Dobry architekt budowlany może znaleźć bardzo ciekawą i rozwojową i pełną wyzwań pracę.

Ile zarabia architekt?

Początki w każdym zawodzie bywają trudne. Architekci rozpoczynający pracę zarabiają mniej więcej 3500 zł brutto. Wynagrodzenia rosną wraz z doświadczeniem i często sięgają 5000 zł brutto. Wszystko zależy od miejscowości zatrudnienia. W dużych miastach wypłaty są wyższe niż w mniejszych miastach. Część osób decyduje się na założenie własnego biura projektowego, a wtedy zarobki zależą od liczby klientów.

Architekt – Kraków

Oferty pracy dla architektów z Krakowa zamieszcza się przeważnie w Internecie. Warto przeglądać strony poszczególnych biur projektowych. Praca dla architekta z uprawnieniami budowlanymi znajdzie się także w Urzędzie Miasta. Każda miejscowość musi mieć dobrze zaaranżowaną przestrzeń, co umożliwia mieszkańcom prawidłowe funkcjonowanie. Oprócz tego wykwalifikowana kadra poszukiwana jest w firmach deweloperskich.

Comments

  • Jurek 14 czerwca, 2022 at 9:11 pm Odpowiedz

    Architekt to prestiżowy i dobrze płatny zawód.

    • Wojciech 20 czerwca, 2022 at 8:56 pm Odpowiedz

      Z pewnością warto pójść w tym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *