Zanim na dobre zaczniesz szukać nowej pracy w Krakowie, musisz sporządzić przemyślane dokumenty aplikacyjne. Każdy wie, jak wygląda CV, ale nie każdy jest w stanie stworzyć takie dokumenty aplikacyjne, które przekonają rekrutera. Poniżej znajdziesz wskazówki przydatne przy pisaniu CV, a także listów motywacyjnych.
- Życiorys zawodowy napisany z myślą o konkretnym stanowisku.
Jeśli szukamy pracy w Krakowie na stanowisku inżyniera czy programisty, to nie musimy wspominać o dorywczych pracach w sklepie czy w knajpie z czasów studenckich. Pisząc CV, trzeba wypunktować te umiejętności i doświadczenia, które przydadzą się na określonym stanowisku.
- Unikanie błędów formalnych.
Do najczęściej popełnianych błędów, należy brak danych kontaktowych oraz brak aktualnej klauzuli dotyczącej ochrony danych osobowych. Wielu kandydatów ma też trudności przy wyborze odpowiedniego formatu dokumentu. Najlepiej sprawdza się PDF. W CV niedopuszczalne są też błędy stylistyczne i interpunkcyjne. Pracodawca, który już na starcie dopatrzy się wielu „byków”, raczej nie będzie ryzykował zatrudnienia takiego kandydata – to w końcu sugeruje, że dana osoba jest niedbała.
- Unikanie zbędnych informacji
Kandydaci często zamieszczają w życiorysie zawodowym wiele niepotrzebnych informacji, takich jak np. stan cywilny czy informacje o tym, którą szkołę podstawową skończyli 20 lat temu. Dzisiaj nie jest obowiązkiem, nawet podawanie daty urodzenia.
- Cel i podsumowanie zawodowe
Osoby, które aspirują na wyższe stanowiska pracy w Krakowie z pewnością wiedzą o tym, że cel zawodowy musi być dostosowany do danej oferty. Ten element CV jest związany z naszą motywacją i planami na przyszłość.
Z kolei podsumowanie zawodowe, powinno odnosić się do oczekiwań danego pracodawcy. W tej części dokumentów aplikacyjnych możemy zwięźle opisać kluczowe kompetencje czy historie awansów.