Krakowskie szopki

Szopki Krakowskie

To wydarzenie dobiegło końca

Krakowskie szopki

Już 7 grudnia u stóp wielkiego twórcy polskiej klasyki Adama Mickiewicza w Rynku Głównym zagoszczą wyjątkowe dzieła. Pod pomnikiem Wieszcza szopkarze, jak co roku, zaprezentują koneserom krakowskiej tradycji swoje szopki. To już 75. konkurs Szopek Krakowskich. W szranki staną prawdziwi artyści-szopkarze oraz dzieci z krakowskich i podkrakowskich szkół i przedszkoli.

Po oficjalnej prezentacji szopek w rytm krakowskiego hejnału wszystkie dzieła zostaną przeniesione na specjalną wystawę, którą będzie można podziwiać aż do 25 lutego przyszłego roku.

Każda szopka to prawdziwe małe arcydzieło. W konkursie pod uwagę brane jest nie tylko ogólne wykonanie całości, ale także jej poszczególnych elementów. Ważne są: dekoracyjność, kolorystyka, każda z figurek łącznie z detalami ubioru i twarzy, a także architektura i elementy ruchome, które są nieodłączną częścią szopki. Poza detalami istotą konstrukcji są także nowatorskie rozwiązania oraz przede wszystkim ogólne wrażenia artystyczne towarzyszące odbiorowi małego dzieła.

Możliwość zobaczenia krakowskich szopek w okresie świątecznych to jeden z elementów celebracji i przygotowania nadchodzących świąt. Jest to wydarzenie cieszące się sympatią nie tylko w skali Krakowa, ale także przyciągające wielu widzów zagranicznych. Polska sztuka wzbija się tutaj na prawdziwe wyżyny. Ograniczeniem jest tylko nieograniczona niczym wyobraźnia twórcy.

Rozpoczęcie wydarzenia

czwartek, 7 Grudzień, 2017

Zakończenie wydarzenia

niedziela, 25 Luty, 2018

Brak komentarzy! Skomentuj jako pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *